Sezon wiosenny – co to oznacza dla biegacza?

Dla niektórych z nas okres wiosennych startów w zawodach już się rozpoczął lub niedługo rozpocznie. Dla wielu pierwsze starty odbędą się w kwietniu. O czym zatem warto pamiętać, przechodząc z reżimu treningu zimowego na wiosenny okres startowy? Poniżej kilka najważniejszych działań. Dzielimy się nimi z Wami, aby przybliżyć Wam nieco to, w jaki sposób (jakimi narzędziami dysponując) może Wam pomóc trener biegowy Pokonam Granice. Do tego właśnie Was namawiamy i raczej odradzamy konstruowanie planu samemu.. Na przykład właściwe zdefiniowanie i „rozpisanie na czynniki pierwsze” treningu interwałowego, a niekiedy także i „zwykłego” biegu z narastającą prędkością wymaga dość specjalistycznej wiedzy z zakresu metodyki treningowej i fizjologii oraz sporego doświadczenia. Nie chodzi tylko o to jak wykonywać daną jednostkę, ale też kiedy ma ona mieć miejsce w cyklu tygodniowym.

 

Trening wiosenny od marca do czerwca oparty jest najczęściej na kilku poniższych ramach. Najważniejsza z nich, to przechodzenie z siły na szybkość. Inaczej mówiąc – zmniejszajmy obciążenie siłowe, zwiększajmy ilość jednostek szybkościowych. Jeżeli w okresie zimowym regularnie robiliśmy ćwiczenia stabilności ogólnej korpusu, robiliśmy obwody na siłowni i katowaliśmy się siłą biegową na przykład w formie skipów lub podbiegów – to super. Jeżeli nie – to i tak nie powinniśmy teraz od tego zaczynać, tylko raczej pamiętać o wprowadzeniu tych elementów dopiero w początkowych tygodniach przygotować do sezonu … jesiennego. Teraz skupmy się na wzmacnianiu szybkości. Poniżej opisujemy kilka najważniejszych typów wiosennego planu treningowego, rzecz jasna poza biegiem spokojnym, który zawsze powinien stanowić tzw. wypełniacz pomiędzy silniejszymi akcentami (sam w sobie posiada z resztą wiele zalet).

 • Bieg tempowy (ciągły) z wyższą intensywnością (tzw. progową). Przygotowujmy organizm do pokonywania wielu kilometrów w tempie zawodów poprzez bieg ciągły prowadzony w tempie zbliżonym do planowanego tempa, jakie zamierzamy utrzymać w naszym docelowym starcie, np w maratonie. Jeżeli planujemy złamać 3:30 w maratonie, to powinniśmy wplatać do naszego planu treningowego bieg ciągły na dystansie 10 – 14 km w tempie ok. 5 min/km. Dość podobnym (jeśli chodzi o korzyści) treningiem do biegu tempowego ciągłego jest bieg tempowy biegamy w odcinkach np 4 x 3 km, z przerwą ok. 3′ pomiędzy odcinkami.
 • Rytmy – czyli symulacja prawidłowej techniki kroku biegowego. Znajdźmy sobie 150 – 200 m ścieżki gruntowej, może ona być z niewielkim spadkiem. 2-3 razy w tygodniu, po zakończeniu biegu spokojnego, skupiajmy się na technice biegowej podczas wykonywania rytmów. 10 x 100m, 6 x 150m – dobór długości odcinków i liczby powtórzeń niech zależy od naszej inwencji twórczej. Pamiętajmy o swobodnym i szerokim ruchu rąk w płaszczyźnie zgodnej z kierunkiem biegu, o prostej sylwetce, o ataku nogą wymachową daleko w przód. 
 • Bieg z narastającą prędkością. Ciekawą i bardzo skuteczną formą treningu łączącego budowę wytrzymałości szybkościowej jest bieg z narastającą prędkością (BNP). Jest to trening zastępujący (a nawet dający pod pewnymi względami większe korzyści) zimowe niedzielne wycieczki biegowe. W swej najprostszej formie polega on na pokonaniu pierwszej części długiego dystansu (np 12 km) w tempie biegu spokojnego, a drugie 12 km w tempie docelowego biegu maratońskiego. Nie jest to łatwa jednostka treningowa, natomiast w znakomity sposób buduje ona psychikę biegacza – pozwalającą na przyciśnięcie na ostatnich kilometrach zawodów, wtedy, gdy nogi mówią “dość”, a rozum każe im biec szybciej! Zalecamy rozważyć przeplatanie w kolejne niedziele zwykłych wycieczek biegowych (z większym kilometrażem, ale bez przyspieszeń) z biegami z narastającą prędkością (ale za to z nieco mniejszym kilometrażem).
 • Interwały. Jak więc wzmacniać szybkość oraz wytrzymałość szybkościową? Poprzez trening interwałowy, dzięki któremu zwiększamy maksymalną możliwą objętość tlenu, którą nasz organizm jest w stanie w danej jednostce czasu przetworzyć w energię. Fachowo mówimy tu o maksymalizacji współczynnika VO2max. Z uwagi na trudność tego treningu, nie zalecamy wykonywać go osobom początkującym. Jeżeli jednak biegamy już kilka lat, to poświęćmy jeden (a w przypadku biegaczy bardziej zaawansowanych) dwa dni treningi w tygodniu na bieganie krótszych odcinków w szybszym tempie, z przerwą pomiędzy nimi w truchcie, niezbyt długiej – jedynie takiej, by tętno wróciło mniej więcej do poziomu podczas łagodnego biegu w spokojnym tempie. Liczba możliwych kombinacji jak długie odcinki w jakim tempie na jakiej przerwie jest praktycznie nieskończona. Dla biegaczy średnio zaawansowanych przykładowymi zestawami treningowymi mogą być:
  • 10 x 400 m, biegane w tempie biegu z zawodach na 5-10 km, z przerwą 2-3’ w truchcie
  • 3 x 3 km, biegane w tempie zawodów na 10-21 km, z przerwą 3-4’ w truchcie
 • Regeneracja i rozciąganie. Poświęćmy więcej czasu na dłuższe sesje rozciągające oraz na masaż wałkiem piankowym. Nasze mięśnie są teraz narażone na większe siły statyczne i dynamiczne związane z wyższymi prędkościami – dbajmy o ich właściwą regenerację! Po silnym treningu – kolejny dzień to albo przerwa albo trening regeneracyjny. 
 • Plan startów w zawodach. Zaplanujmy nasz sezon startów aż do końca czerwca. Nie przesadzajmy jednak z liczbą zawodów. Pamiętajmy, że przed nami jeszcze wiele lat biegania …

 

—–

Kontakt do nas? Zapraszamy serdecznie. Wypełnijcie poniższy formularz. Skontaktujemy się z prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety, która pomoże nam zaproponować Wam testowy plan treningowy na pierwszy tydzień w promocyjnej cenie 29 zł.

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Nr telefonu (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Podaj informacje o sobie: 1) Ile km biegasz tygodniowo? 2) W jakim czasie przebiegniesz 10 km? 3) Twój cel biegowy 4) Twoje dodatkowe zapytanie do nas. UWAGA! Jeśli nie zgadzasz się na profilowanie, czyli wykorzystanie przez nas danych dotyczących Twoich celów biegowych i kilometrażu tygodniowego w celu optymalnego dostosowania proponowanego planu treningowego do Twoich potrzeb i możliwości, pozostaw niniejsze pole puste. Jeśli żądasz zakończenia przetwarzania Twoich danych osobowych napisz w tym polu “dane osobowe usunięcie” (pole opcjonalne)

  Wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w informatycznej bazie danych MG Progres Maciej Górzyński Consulting, NIP 521-154-00-90, właściciela marki Pokonam Granice, z siedzibą w Piasecznie, kod pocztowy 05-500 Piaseczno, ul. Bema 23 i ich przetwarzanie zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. Dz.U. 1997 nr 133 poz. 883 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) w celu otrzymywania informacji marketingowych (w tym prowadzenia marketingu bezpośredniego własnych usług i produktów), handlowych i informacyjnych dotyczących m.in. oferty Pokonam Granice za pomocą poczty elektronicznej, w szczególności zawartymi w Poradniku Pokonam Granice, dystrybuowanym na podany przeze mnie adres poczty elektronicznej lub numer telefonu, zgodnie z Ustawą o Świadczeniu Usług Drogą Elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. 2002 nr 144 poz. 1204). Dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do realizacji celów, na które się zgadzasz poniżej, a po tym czasie będą przechowywane w minimalnej, archiwalnej formie przez okres 15 lat. Jestem świadomy, że mam możliwość dostępu do swoich danych, w celu ich sprostowania i usunięcia oraz żądania ograniczenia ich przetwarzania oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym, cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Abu komunikować się z Tobą, MG Progres korzysta z firm oferujących hosting, rozsyłanie wiadomości email, sms, lub poprzez inne kanały komunikacji elektronicznej. Aby móc pracować dla MG Progres, firmy te posiadają dostęp do Twoich danych Nie mogą z nich korzystać poza zakresem realizowania usług dla MG Progres. MG Progres korzysta także z usług firm działających poza Unią Europejską, dlatego Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państw spoza Unii - zawsze tylko na podstawie umowy o ochronie danych osobowych z tą firmą. Wyrażenie zgody jest wymagane.
  Wyrażam zgodę na kontakt ze mną drogą telefoniczną lub mailową ze strony MG Progres Maciej Górzyński Consulting, właściciela marki Pokonam Granice, w celu odbycia ze mną rozmowy lub korespondencji mailowej i dzięki temu uzyskania informacji pozwalających MG Progres na przygotowanie i omówienie ze mną proponowanego zindywidualizowanego na moje potrzeby planu treningowego, wraz z informacjami uzupełniającymi dotyczącymi w/w planu i metodyki treningu biegowego przesłanymi w formie poradnikowej. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale konieczne do przedstawienia przez MG Progres proponowanych zasad współpracy, w tym w szczególności zindywidualizowanego planu treningowego.
  Wyrażam zgodę na wykorzystanie przez MG Progres Maciej Górzyński Consulting danych dotyczących moich celów biegowych i kilometrażu tygodniowego w celu optymalnego dostosowania proponowanego planu treningowego do moich potrzeb i możliwości, co jest elementem profilowania - automatycznego podejmowania decyzji. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale jej wyrażenie ułatwi MG Progres przygotowanie zindywidualizowanego planu treningowego. Jeżeli nie wyrażasz poniższej zgody i nie zgadzasz się na profilowanie, nie podawaj danych o sobie jako o biegaczu, pozostawiając PUSTE pole Podaj informacje o sobie

   

  SKOMENTUJ LUB ZAPYTAJ - CHĘTNIE ODPOWIEMY

  Leave a Reply