Mój dekalog biegacza – bieganie dla początkujących

Dziś trochę w innej formie, nie chciałbym pisać o konkretniej jednostce treningowej, lecz po prostu o zasadach, których trzymam się już przez kilkanaście lat jako biegacz oraz jako trener biegania. Jeżeli uznacie, że niektóre z nich mogą się przydać także Wam, będzie mi miło. Moim zdaniem, ważne jest ujęcie w ogólne ramy całokształt moich działań, będzie nam to pomocne w skutecznej realizacji naszych biegowych celów. Jako trener biegania chciałbym, żebyście przed rozpoczęciem ewentualnej współpracy ze mną, poznali moje podejście do głównych zasad skutecznego i bezpiecznego treningu biegowego.

W dużej mierze jest to przewodnik, który można nazwać bieganie dla początkujących. Zawiera jednak kilka podpowiedzi także dla osób bardziej zaawansowanych. Oto moje 10 zasad. Na załączonym filmie opowiadam szerzej o każdej z nich. Zarówno jako trener biegania, co jako zawodnik, z rekordem życiowym w maratonie 2:44:12 z 2014 roku, który od 2004 roku startował w całkiem sporej liczbie biegów i zdobył w 2020 roku tytuł Mistrza Polski w maratonie w kategorii wiekowej M50-54, a w 2021 zwyciężył w podobnej kategorii wiekowej w Maratonie Warszawskim.

Czy bieganie dla początkującego to zatem coś bardzo trudnego w realizacji? Moim zdaniem nie, wymaga jednak od samego początku trzymania się kilku określonych reguł.

Pozdrawiam Was serdecznie

Maciej Górzyński
trener biegania Pokonam Granice

MÓJ DEKALOG BIEGACZA

1. Zakotwiczenie myśli i działań

2. Analiza możliwości i ograniczeń

3. Cel – horyzont kilka miesięcy

4. Realny plan

5. Współpraca na linii biegacz – trener biegania

6. Myślenie kategoriami utrzymania rytmu planu a nie każdego treningu

7. Trudne treningi – pełna koncentracja

8. Porażka treningowa stanie się sukcesem, jeśli od razu wyciągniemy z niej wnioski

9. Dzielenie się treningowymi emocjami z innymi

10. Regeneracja, rozciąganie, rolowanie, sen, dieta

 

SKOMENTUJ LUB ZAPYTAJ - CHĘTNIE ODPOWIEMY

Leave a Reply