Jak plan biegania może optymalnie wykorzystywać nasze tereny w treningu?

Zapewne zastanawialiście się kiedyś (a być może właśnie teraz jesteście na tym etapie) – jak biegać, z jakich jednostek powinien składać się plan treningowy, w czym może pomóc trener biegania. W przypadku każdego z tych pytań odpowiedź jest uzależniona od indywidualnych okoliczności związanych z każdym z nas, biegaczy – na przykład od dotychczasowego przygotowania i doświadczenia biegacza, aktualnych możliwości czasowych, celu, do którego biegacz zmierza. Plan biegania także plan wykorzystania odpowiednich terenów w treningu. Czasem też warto poświęcić pól godziny na dojazd na miejsce, gdzie będziesz mieć do dyspozycji dużo lepsze trasy. Dla przykładu, jeśli Twoim miejscem zamieszkania jest Warszawa, bieganie możesz wykonywać również na wspaniałych biegowo nieodległych terenach piaseczyńskich, gdzie od wielu lat mieszkam. Bieganie Warszawa może zatem oznaczać także bieganie Piaseczno.

Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego jak olbrzymią rolę (szczególnie w długim horyzoncie czasowym!) spełnia nasza psychika, motywacja i odpowiednie nastawienie do tego, co zamierzamy robić. Dzisiaj chcemy Wam przypomnieć o jednym z elementów silnie wpływających właśnie na naszą motywację biegową. To, jak biegać jest silnie związane z tym gdzie biegać.

Mamy na myśli naszego naturalnego partnera treningowego, czyli … otaczającą nas przyrodę. Jeżeli bowiem nieco jej pomożemy, to będzie ona spełniać dodatkową funkcję – naturalnego dopalacza naszego planu treningowego! To trochę jak zabawa w dopasowywanie do siebie elementów z dwóch zbiorów: pierwszy zbiór to „jednostki treningowe” a drugi zbiór to „okoliczności przyrody”. Jak biegać wykorzystując tereny wokół nas? Jak należy skonstruować plan biegania, aby w optymalny sposób można było wykorzystać otaczające Cię tereny?

Chcielibyśmy Was zachęcić do obejrzenia krótkiego filmiku, który specjalnie dla Was przygotowaliśmy.

Wprawdzie film kręciliśmy z dala od metropolii, to poruszana w nim kwestia korzyści ze zróżnicowanego otoczenia i zmienności terenów treningowych odnosi się zarówno do mniejszych miasteczek i wsi, jak i do obszarów wielkomiejskich. To czy Twoim miejscem, gdzie żyjesz jest Kraków, Poznań, czy Warszawa, bieganie zawsze można dostosować do Twojej lokalizacji. Najważniejsza jest tu nasza inwencja i kreatywność. Nie chodzi wyłącznie o to, że – dla przykładu – koniecznie musimy znaleźć jakąś górkę czy wzniesienie, aby zrobić podbiegi, lecz o zróżnicowanie bodźców zewnętrznych – zarówno tych fizycznych, związanych z ukształtowaniem czy strukturą terenu jak i czysto wzrokowych, wpływających na nasze lepsze samopoczucie podczas treningu. Plan biegania niech będzie zarazem zabawą. Cieszmy się bieganiem, obcowaniem z przyrodą – czy to żywą, czy też – tą nieożywioną, miejską. Nie patrzmy na wszystko wyłącznie z punktu widzenia planu treningowego, lecz cieszmy się samym ruchem. Jak biegać efektywnie? Biegając z radością i motywacją! Przyroda będzie nas napędzać! Krótko mówiąc, pomagajmy samym sobie lepiej się zmotywować. Wówczas trening biegowy stanie się bardziej efektywny, plan treningowy wykonamy w 100 procentach, a potreningowa satysfakcja będzie nas napędzać dalej i dalej. Tak więc słowo na dziś (i na kolejne dni) to UROZMAICENIE! Biegajmy po różnych nawierzchniach. Nawierzchnie naturalne są znakomite szczególnie we wcześniejszym okresie przygotowawczym, wówczas bieganie po lesie jest idealne. Na równych nawierzchniach naturalnych może być wykonywana siła biegowa – na przykład skipy. Plan biegania powinien zakładać różne profile terenowe. Pofałdowany teren naturalny nadaję się do biegania krosów. Bieganie po asfalcie z kolei warto stosować w treningach biegu ciągłego lub biegów powtórzeniowych lub interwałowych w okresie przedstartowym. To, jak biegać, jest bardzo ważne ale równie istotne jest nasze psychologiczne nastawienie do całego procesu treningowego, w tym silna harmonia z otaczającą nas naturą.

 

—–

Kontakt do nas? Zapraszamy serdecznie. Wypełnijcie poniższy formularz. Skontaktujemy się z prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety, która pomoże nam zaproponować Wam testowy plan treningowy na pierwszy tydzień w promocyjnej cenie 29 zł.

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Nr telefonu (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Podaj informacje o sobie: 1) Ile km biegasz tygodniowo? 2) W jakim czasie przebiegniesz 10 km? 3) Twój cel biegowy 4) Twoje dodatkowe zapytanie do nas. UWAGA! Jeśli nie zgadzasz się na profilowanie, czyli wykorzystanie przez nas danych dotyczących Twoich celów biegowych i kilometrażu tygodniowego w celu optymalnego dostosowania proponowanego planu treningowego do Twoich potrzeb i możliwości, pozostaw niniejsze pole puste. Jeśli żądasz zakończenia przetwarzania Twoich danych osobowych napisz w tym polu “dane osobowe usunięcie” (pole opcjonalne)

  Wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w informatycznej bazie danych MG Progres Maciej Górzyński Consulting, NIP 521-154-00-90, właściciela marki Pokonam Granice, z siedzibą w Piasecznie, kod pocztowy 05-500 Piaseczno, ul. Bema 23 i ich przetwarzanie zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. Dz.U. 1997 nr 133 poz. 883 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) w celu otrzymywania informacji marketingowych (w tym prowadzenia marketingu bezpośredniego własnych usług i produktów), handlowych i informacyjnych dotyczących m.in. oferty Pokonam Granice za pomocą poczty elektronicznej, w szczególności zawartymi w Poradniku Pokonam Granice, dystrybuowanym na podany przeze mnie adres poczty elektronicznej lub numer telefonu, zgodnie z Ustawą o Świadczeniu Usług Drogą Elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. 2002 nr 144 poz. 1204). Dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do realizacji celów, na które się zgadzasz poniżej, a po tym czasie będą przechowywane w minimalnej, archiwalnej formie przez okres 15 lat. Jestem świadomy, że mam możliwość dostępu do swoich danych, w celu ich sprostowania i usunięcia oraz żądania ograniczenia ich przetwarzania oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym, cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Abu komunikować się z Tobą, MG Progres korzysta z firm oferujących hosting, rozsyłanie wiadomości email, sms, lub poprzez inne kanały komunikacji elektronicznej. Aby móc pracować dla MG Progres, firmy te posiadają dostęp do Twoich danych Nie mogą z nich korzystać poza zakresem realizowania usług dla MG Progres. MG Progres korzysta także z usług firm działających poza Unią Europejską, dlatego Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państw spoza Unii - zawsze tylko na podstawie umowy o ochronie danych osobowych z tą firmą. Wyrażenie zgody jest wymagane.
  Wyrażam zgodę na kontakt ze mną drogą telefoniczną lub mailową ze strony MG Progres Maciej Górzyński Consulting, właściciela marki Pokonam Granice, w celu odbycia ze mną rozmowy lub korespondencji mailowej i dzięki temu uzyskania informacji pozwalających MG Progres na przygotowanie i omówienie ze mną proponowanego zindywidualizowanego na moje potrzeby planu treningowego, wraz z informacjami uzupełniającymi dotyczącymi w/w planu i metodyki treningu biegowego przesłanymi w formie poradnikowej. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale konieczne do przedstawienia przez MG Progres proponowanych zasad współpracy, w tym w szczególności zindywidualizowanego planu treningowego.
  Wyrażam zgodę na wykorzystanie przez MG Progres Maciej Górzyński Consulting danych dotyczących moich celów biegowych i kilometrażu tygodniowego w celu optymalnego dostosowania proponowanego planu treningowego do moich potrzeb i możliwości, co jest elementem profilowania - automatycznego podejmowania decyzji. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale jej wyrażenie ułatwi MG Progres przygotowanie zindywidualizowanego planu treningowego. Jeżeli nie wyrażasz poniższej zgody i nie zgadzasz się na profilowanie, nie podawaj danych o sobie jako o biegaczu, pozostawiając PUSTE pole Podaj informacje o sobie

   

  SKOMENTUJ LUB ZAPYTAJ - CHĘTNIE ODPOWIEMY

  Leave a Reply