Co daje bieganie?

Takie mniej więcej słowa kiedyś usłyszałem o sobie od jednego z sąsiadów z ulicy, na której mieszkam.

Nie jest prosto przekonać kogoś niebiegającego, że jednak nie ma racji, że korzyści z biegania są ogromne dla wielu układów organizmu człowieka. Że odpowiedź na pytanie czy bieganie jest zdrowe jest twierdząca. Najlepszą odpowiedzią jest chyba jednak oklepany zwrot “tego trzeba samemu spróbować”. Niech inni usłyszą – zaczynam biegać!

Co zauważyłem? Co daje bieganie? Jakie są pozytywne efekty biegania?

Dużo rzadziej choruję

Układ oddechowy i ogólna wydolność (odczuwalna na przykład podczas spacerów, jazdy na rowerze, pływania) zdecydowanie się poprawia wraz z każdym rokiem treningu

Organizm wyzwala presję na psychikę, aby odżywianie było zdrowsze – i tak się właśnie dzieje – moja dieta zmieniła się przez ostatnie lata diametralnie

Sen jest pełniejszy i bardziej efektywny

Ciśnienie krwi, morfologia – stabilnie i w normie

To efekty biegania – fizyczne. Już teraz zatem na pytanie co daje bieganie masz sporo odpowiedzi. Nie mniej ważne są te związane z psychiką, gdzie w grę wchodzi przygotowanie mentalne. Tutaj w tym obszarze korzyści z biegania są również ogromne! Jeśli ktoś zapyta czy bieganie jest zdrowe – jestem gotów każdego przekonać, że odpowiedź na to pytanie brzmi TAK.

Organizacja życia, tygodnia, dnia i ogólnie efektywność moich działań poprawia się tym silniej im więcej trenuję

Bieganie i osiąganie celów sprawia, że bardzo silnie wierzę w to co robię – dotyczy to znacznie szerszego obszaru niż sam sport

Wymagam dużo więcej od siebie niż kiedyś

W okolicy, gdzie mieszkam, przez minione kilkanaście lat bardzo wiele się zmieniło pod względem „biegowym”. O ile w 2003 roku pobliski las był głównie rodzinnym terenem spacerowym oraz areną łowów dla myśliwych i grzybiarzy, o tyle obecnie, dla przykładu podczas sobotniego przedpołudniowego biegania, w ciągu jednej godziny mijam około 30 (!) biegaczy, na najróżniejszych poziomach zaawansowania. Czy daje nam bieganie efekty? To pytanie staje się coraz bardziej retoryczne. Tak – bieganie efekty – to słuszna kombinacja słów. Efekty pozytywne! Co daje bieganie? Odpowiedzi masz już teraz cały arsenał! Na temat korzyści z biegania można napisać całkiem grubą książkę.

Bieganie stało się modne, zadziałał tzw. efekt kuli śnieżnej. Widząc, że sąsiedzi biegają, sami zaczynamy się zastanawiać, czy do nich nie dołączyć. I to jest super. Pod tym względem bardzo szybko gonimy Zachód, choć Kenii zapewne nie dogonimy nigdy – tam już kilkuletnie dzieci do szkoły nie chodzą, lecz … biegają 🙂 Co daje bieganie zatem…? Sam(a) już teraz wiesz.

 

Maciek Górzyński

 

 

Kontakt do nas? Zapraszamy serdecznie. Wypełnijcie poniższy formularz. Skontaktujemy się z prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety, która pomoże nam zaproponować Wam testowy plan treningowy na pierwszy tydzień w promocyjnej cenie 29 zł.

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Nr telefonu (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Podaj informacje o sobie: 1) Ile km biegasz tygodniowo? 2) W jakim czasie przebiegniesz 10 km? 3) Twój cel biegowy 4) Twoje dodatkowe zapytanie do nas. UWAGA! Jeśli nie zgadzasz się na profilowanie, czyli wykorzystanie przez nas danych dotyczących Twoich celów biegowych i kilometrażu tygodniowego w celu optymalnego dostosowania proponowanego planu treningowego do Twoich potrzeb i możliwości, pozostaw niniejsze pole puste. Jeśli żądasz zakończenia przetwarzania Twoich danych osobowych napisz w tym polu “dane osobowe usunięcie” (pole opcjonalne)

  Wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w informatycznej bazie danych MG Progres Maciej Górzyński Consulting, NIP 521-154-00-90, właściciela marki Pokonam Granice, z siedzibą w Piasecznie, kod pocztowy 05-500 Piaseczno, ul. Bema 23 i ich przetwarzanie zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. Dz.U. 1997 nr 133 poz. 883 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) w celu otrzymywania informacji marketingowych (w tym prowadzenia marketingu bezpośredniego własnych usług i produktów), handlowych i informacyjnych dotyczących m.in. oferty Pokonam Granice za pomocą poczty elektronicznej, w szczególności zawartymi w Poradniku Pokonam Granice, dystrybuowanym na podany przeze mnie adres poczty elektronicznej lub numer telefonu, zgodnie z Ustawą o Świadczeniu Usług Drogą Elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. 2002 nr 144 poz. 1204). Dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do realizacji celów, na które się zgadzasz poniżej, a po tym czasie będą przechowywane w minimalnej, archiwalnej formie przez okres 15 lat. Jestem świadomy, że mam możliwość dostępu do swoich danych, w celu ich sprostowania i usunięcia oraz żądania ograniczenia ich przetwarzania oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym, cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Abu komunikować się z Tobą, MG Progres korzysta z firm oferujących hosting, rozsyłanie wiadomości email, sms, lub poprzez inne kanały komunikacji elektronicznej. Aby móc pracować dla MG Progres, firmy te posiadają dostęp do Twoich danych Nie mogą z nich korzystać poza zakresem realizowania usług dla MG Progres. MG Progres korzysta także z usług firm działających poza Unią Europejską, dlatego Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państw spoza Unii - zawsze tylko na podstawie umowy o ochronie danych osobowych z tą firmą. Wyrażenie zgody jest wymagane.
  Wyrażam zgodę na kontakt ze mną drogą telefoniczną lub mailową ze strony MG Progres Maciej Górzyński Consulting, właściciela marki Pokonam Granice, w celu odbycia ze mną rozmowy lub korespondencji mailowej i dzięki temu uzyskania informacji pozwalających MG Progres na przygotowanie i omówienie ze mną proponowanego zindywidualizowanego na moje potrzeby planu treningowego, wraz z informacjami uzupełniającymi dotyczącymi w/w planu i metodyki treningu biegowego przesłanymi w formie poradnikowej. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale konieczne do przedstawienia przez MG Progres proponowanych zasad współpracy, w tym w szczególności zindywidualizowanego planu treningowego.
  Wyrażam zgodę na wykorzystanie przez MG Progres Maciej Górzyński Consulting danych dotyczących moich celów biegowych i kilometrażu tygodniowego w celu optymalnego dostosowania proponowanego planu treningowego do moich potrzeb i możliwości, co jest elementem profilowania - automatycznego podejmowania decyzji. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale jej wyrażenie ułatwi MG Progres przygotowanie zindywidualizowanego planu treningowego. Jeżeli nie wyrażasz poniższej zgody i nie zgadzasz się na profilowanie, nie podawaj danych o sobie jako o biegaczu, pozostawiając PUSTE pole Podaj informacje o sobie

   

  SKOMENTUJ LUB ZAPYTAJ - CHĘTNIE ODPOWIEMY

  Leave a Reply